Veģetārās ēdienkartes paraugs skolām

By | 27 marts, 2019

Iepriekš jau rakstījām, ka likums atļauj un arī paredz tiesības saņemt veģetāru uzturu bērniem, kas to vēlas. Praktiskā dzīvē šis lēmums ir nozīmīgs tikai jaunāko klašu skolēniem, kas pusdienas ēd pēc iepriekš sastādītas ēdienkartes. Lielāko klašu skolēni vairumā gadījumu pusdienu šķīvī var likt, ko vēlas un to viņi praksē arī izmanto.

Šobrīd 100% veģetārais uzturs tiek nodrošināts Ikšķiles Brīvajā skolā, taču viņi nepublicē savu ēdienkarti internetā (visticamāk, piedāvā zviedru galda tipa ēdināšanu). Pārējās skolās šādas pārmaiņas nav ieviestas, taču ir vismaz vēl viena vecāku veidota pamatskola (ietver arī bērnudārzu) – Valmieras Zaļā skola, kur trešdienās bērniem tiek piedāvātas veģetārs uzturs visās 3 ēdienreizēs (brokastis, pusdienas, launags).

Trīs paraugi veģetārām ēdienreizēm skolās

Brokastis: Omlete, sviestmaize ar gurķi, tēja

Pusdienas: Burkānu, zirnīšu, kartupeļu sautējums, salāti, biezpiena krēms ar grauzdētām auzu pārslām un brūkleņu-ābolu biezeni, piparmētru-apelsīnu dzēriens

Launags: Ābolmaizīte, ābolu-brūkleņu kompots


Brokastis: Rīsu biezputra ar kokosriekstu pienu, ievārījums, grauzdēta maize ar kanēli, tēja

Pusdienas: Šķelto zirņu biezenis ar sviestā karamelizētiem sīpoliem, salāti ar krējumu, kefīrs, biezpiena krēma kārtojums ar grauzdētām auzu pārslām un vīnogām

Launags: Piena zupa ar dārzeņiem, rudzu sviestmaize


Brokastis: Olu kultenis, rudzu maize, tēja, auglis

Pusdienas: Krāsnī cepti kartupeļi, biezpiens ar skābu krējumu un ķimenēm, salāti, dzēriens, upeņu uzpūtenis ar pienu

Launags: Pupiņu zupa , skābs krējums, rudzu maize


Kur gūt idejas veģetārām maltītēm skolās?

Ārzemēs ir daudzas skolas, taču Latvijas vajadzībām ir vērts reizi nedēļā ielūkoties Zaļās skolas ēdienkartē trešdienās. Informācija tiek atjaunota katru nedēļu (izņemot brīvlaikus). Alternatīva būtu sazināties ar Veselības ministriju un lūgt vai pieprasīt nodrošināt, lai ministrijas vai tās padotībā esošo iestāžu speciālisti izstrādātu ēdienkaršu paraugus. Ja šobrīd vēl nav iespējams nodrošināt 100% veģetāras maltītes katru dienu, tad sekošana Zaļās skolas paraugam ir ļoti labs solis uz priekšu.

Kādēļ par šo jautājumu ir nepieciešams runāt skaļāk?

Skeptiķi apgalvos, ka arī citās skolās bērni var ēst tikai kartupeļus, griķus vai rīsus ar mērci un salātiem. Diemžēl reālā dzīvē arī mērces mēdz būt ar gaļu vai makaroni un sautējumi jau no paša sākuma tiek sajaukti ar gaļu. Arī situācijās, kad tas netiek darīts veģetāriešiem ir jāiztiek ar nepilnvērtīgāku maltīti, jo proteīnu avots (pākšaugi, piena produkti, sēklas un rieksti) papildus piedāvāts netiek. Rezultātā bērnam veģetārietim, kam pašam nav paņemtas līdzi pusdienas no mājām atliek ēst tikai salātus un maizi. No vienas puses, šāds bērns var paēst arī mājās, bet tajā pašā laikā ir pienācis 21. gs un skolām ir jāvar nodrošināt indivīda vajadzībām atbilstošas maltītes arī bērna vecumā.

One thought on “Veģetārās ēdienkartes paraugs skolām

  1. Valts

    Labi paraugi. Krāsnī cepti kartupeļi ar biezpienu ir ok variants, ja bērns nav vegāns. Omlete brokastīs arī ir ok, bet man bērns neēd olas, kas nav ieceptas kūkā, pankūkās vai kur citur, tā kā tas atkrīt. Paldies par idejām.

Comments are closed.