Saeima aizliedz cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus

By | 15 jūnijs, 2017

Ilgus gadus Latvija bija viena no nedaudzām Eiropas valstīm, kurās atļauta savvaļas dzīvnieku izmantošana cirka izrādēs vai atrakcijās. Šodien, 2017. gada 15. jūnijā Saeima 3. lasījumā atbalstīja grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz atļaut cirkā izmantot vien atsevišķus sarakstā iekļautus dzīvniekus. Izmantot nevarēs arī savvaļas dzīvniekus un to pēcnācējus, kas pavairoti nebrīvē.

Vērts pieminēt, ka Rīgas cirkā netiek pastāvīgi izmitināti savvaļas sugu dzīvnieki. Visi dzīvnieki, kas redzami izrādēs tiek ieviesti no citām valstīm ar ceļojošo cirku trupām.

Diskusijas par šī lēmuma nepieciešamību aizsākās jau 2015. gadā pēc Pārtikas veterinārā dienesta tikšanās ar vairākām nevalstiskajām organizācijām. Grozījumi likumā notiek, pamatojoties uz biedrības “Dzīvnieku brīvība” portālā “Manabalss” iesniegto iniciatīvu, kuru atbalstīja vairāk kā 26 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Lai likums stātos spēkā tas vēl ir jāapstiprina valsts prezidentam Raimondam Vējonim, taču paredzams, ka prezidents neiebildīs.

Pieņemtais lēmums ir mazs solītis dzīvnieku tiesību nodrošināšanai un pastāv iespēja, ka iniciatīva guva atbalstu dēļ atsevišķu cilvēku vēlmes novājināt Rīgas cirku un iegūt tā īpašumā esošo ēku un zemi. Jebkurā gadījumā tas ilgtermiņā palīdzēs uzlabot sabiedrības informētību par dzīvnieku tiesībām. Krietni praktiskāk gan būtu slēgt ūdeļu fermas, kur katru gadu tiek nogalināti daudzi tūkstoši dzīvnieku, taču pašreiz atbalstu šādai iniciatīvai nav iespējams gūt dēļ atsevišķu valdošo partiju nostājas.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *